Wyprawa z jogą: Maroko między oceanem a pustynią PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 21 grudzień 2009
Zapraszamy na kolejny wyjazd z jogą - do Maroka. Wyprawę planujemy w marcu 2010 r. Sprawdź szczegóły!

 

Wyprawa z Joga na Foksal do Maroka

Program wyprawy:

1 dzień: Warszawa – Casablanca

Przelot na trasie Warszawa – Casablanca, transfer do hotelu, zakwaterowanie, nocleg.

2 dzień: Casablanca – Marrakech

Po śniadaniu jedziemy na dworzec kolejowy w Casablance, skąd udamy się do Marrakechu (ok. 3 godziny). Po zakwaterowaniu w hotelu wyruszymy na spacer po mieście, po którym można wędrować bez końca, bowiem łączy ono w sobie urok historii oraz urodę tradycji. Wieczór spędzimy na magicznym Placu Jemaa el Fna pełnym gwaru, barw, dźwięków i zapachów. Wieczorową porą plac przyciąga ulicznych sprzedawców, tancerzy, muzyków i zaklinaczy węży.

3 dzień: Marrakech – Ait Ben Haddou

Wyruszamy na południe kraju. Niezwykle malownicze pasmo gór Atlasu Wysokiego przekraczamy przez przełęcz Tizi n’Tichka (2 260 m n.p.m) – jedno z najpiękniejszych miejsc w marokańskich górach. Kręta droga wije się pośród skalistych wzgórz, których wierzchołki nierzadko kryją się w chmurach. Docieramy do Ait Ben Haddou - ufortyfikowanej osady (ksaru) położonej na zboczu wzgórza nad porośniętymi palmowym gajem brzegami rzeki Quarzazat. Osada wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. To tutaj właśnie, w tych zapierających dech pejzażach kręcony był m.in. film „Lawrence z Arabii” .

Wyprawa z Joga na Foksal do Maroka

4 dzień: Ait Ben Haddou – Quarzazate – El Kelaa Mgouna – wąwóz Dades

Po śniadaniu kierujemy się w stronę wąwozu Dades mijając po drodze Ouarzazate – marokańskie Hollywood. W studio filmowym „Atlas” nakręcono takie hity fimowe jak „Asterix”, „Klejnot Nilu”, „Miłość szmaragd i krokodyl”, „Gladiator”, „Regulamin zabijania” czy „Helikopter w ogniu”. Na skraju miasta wznosi się potężna kazba Taourit z labiryntem korytarzy i pomieszczeń oraz wspaniałymi zdobieniami. Po drodze zatrzymamy się także w wiosce Kelaa M’gouna położonej w samym sercu doliny róż. Osada słynie z produkcji olejku oraz wody różanej na potrzeby całego kraju, a krajobraz jest kolorowy od barwy tych pięknych kwiatów. Wreszcie krętymi drogami wjeżdżamy w głąb wąwozu Dades. Wysokie, imponujące ściany kanionu o przenikających się odcieniach różu i czerwieni a w dole zieleń porastająca brzegi okresowego potoku górskiego. Nocleg w kasbie w wąwozie.

5 dzień: wąwóz Dades – Boumalne – wąwóz Todra

Rankiem wybierzemy się na krótki trekking doliną kanionu a następnie udamy się do kolejnego wąwozu – Todra, którego pionowe ściany są rajem dla wspinaczy. Nocleg w wąwozie.

6 dzień: Wąwóz Todra – Quarzazate – Zagora

Tego dnia opuszczamy Atlas Wysoki i kierujemy się na południe w stronę pustyni wzdłuż doliny rzeki Draa. Będzie to jeden z najpiękniejszych etapów podróży; wspaniała roślinność porastająca brzegi najdłuższej w Maroku rzeki, kontrastuje z surowością wyrastających wokół pomarańczowych wzgórz. Jest to niewątpliwie jedna z piękniejszych dolin, będąca wspaniałym ogrodem pełnym palm, fig i granatów, usianym malowniczymi kasbami i wioskami przycupniętymi nad życiodajna wodą. Na nocleg docieramy do Zagory, skąd już tylko 52 dni drogi w karawanie dzieli nas od legendarnego Timbuktu.

7 dzień: Zagora – M’hamid – Erg Chegaga

Po śniadaniu jedziemy do M’hamid – niewielkiej osady zwanej wrotami pustyni. Po drodze zatrzymujemy się w wiosce Tamgroute, w której mieścił się jeden z największych w świecie islamu zakon Sufich. Zwiedzimy bibliotekę koraniczną. W M’hamid przesiądziemy się na wielbłądy, na których odbędziemy około 2 godzinną przejażdżkę po pustyni. Do Ergu Chegaga – najwyższych marokańskich wydm - dojedziemy jeepami z napędem na cztery koła. Tam spędzimy noc w obozie rozbitym u stóp tej imponującej góry piasku.

8 dzień: Erg Chegaga – Tata

Opuszczamy pustynię kierując się bezdrożami na zachód w stronę odległego jeszcze oceanu. Przerwę w podróży robimy w Forum Zguid dużej wiosce (9500 mieszkańców), gdzie zjemy obiad na wielkim placu w jednej z przyjemnych restauracji znajdujących się w cieniu ogromnego drzewa. Dalej droga prowadzi na zachód od Zguid i zatapia się w kierunku wielkiego południa, aż do oazy w Tissint, wodospadów i źródeł Atiq słynących z właściwości leczniczych ( atiq znaczy uzdrawiać).


Wyprawa z Joga na Foksal do Maroka

9 dzień: Tata – Guelmin – Sidi Ifni

Przed nami kolejny dzień jazdy po malowniczych, dziewiczych terenach południa Maroka, dokąd z rzadka docierają przyjezdni. Odwiedzamy Guelmin - osadę położoną na pograniczu Sahary i gór Anty-Atlasu, ośrodek handlu z Beduinami mieszkającymi na pustyni. Każdej soboty, na obrzeżach osady, na drodze w kierunku Tan Tan, organizowany jest barwny targ (souk), gdzie Beduini przyjeżdżają sprzedawać swoje wielbłądy.

10-11 dzień: Sidi Ifni

Odpoczynek nad oceanem w klimatycznym Sidi Ifni – niegdyś małej osadzie rybackiej - dziś większym miasteczku z portem rybnym wypełnionym sieciami pełnymi sardynek. Mimo zgiełku miasta portowego, na uliczkach w centrum króluje cisza, która majestatycznie ogarnia również plażę i ocean czyniąc zeń wyjątkowo przyjemne miejsce do odpoczynku. Fakultatywne wypady po okolicy np. do charakterystycznych naturalnie ukształtowanych kamiennych łuków (nawet do 60 m) wychodzących w ocean.

12 dzień: Sidi Ifni – Essauira

Wyruszamy na północ Maroka jadąc wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Naszym celem jest Essauira jedno z najbardziej malowniczych miasteczek nad brzegiem oceanu. W XIV wieku pełniło rolę twierdzy portugalskiej o nazwie Mogador. Dziś zachwyca klimatycznymi uliczkami mediny, murami obronnymi, portem rybackim, widokiem na Wyspy Purpurowe oraz portugalską zabudową.

13 dzień: Essaouira – Casablanca

Ostatni etap naszej podróży to przejazd do Casablanki – około 6 godzin. Po południu w miarę wolnego czasu przespacerujemy się po osławionym kultowym filmem z Humpreyem Bogartem mieście, zajrzymy na souk aby kupić ostanie marokańskie pamiątki.

14 dzień: Casablanca – Warszawa

Przelot na trasie Casablanca – Warszawa


Wyprawa z Joga na Foksal do Maroka

Informacje organizacyjne:

 • Termin: 12-25.03.2010
 • Grupa: minimum 10 osób
 • Cena: 1 056 EUR + koszt przelotu (przy rezerwacji do 19.11 cena za bilet 1 610 PLN)

Podana cena zawiera:

 • przejazdy według programu minibusem, jeepem 4x4, pociągiem
 • zakwaterowanie w hotelach (pokoje dwuosobowe) i w namiotach na pustyni
 • 2 posiłki dziennie (oprócz pobytu w Casablanca, Marrakesh, Ait Bed Haddou, Essaouira gdzie są w cenie śniadania)
 • przejażdżka na wielbłądzie (ok. 2 h)
 • zajęcia jogi w miarę możliwości
 • opieka pilota Aslema Tours
 • opieka lokalnego przewodnika
 • ubezpieczenie Kl, NW i bagaż

Cena nie obejmuje:

 • przelotu na trasie Warszawa – Casablanca – Warszawa
  (Uwaga! Przy rezerwacji do 19.11.2009 cena za bilet 1 610 PLN)
 • posiłków poza wymienionymi
 • napojów do posiłków
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów
 • napiwków
 • wydatków natury prywatnej

Cena imprezy podlega przeliczeniu na PLN według kursu sprzedaży EUR w banku Pekao SA z dnia dokonywania wpłaty.


Advertisement